بازار کار در رشته کوچینگ چگونه است؟

بازار کار و آینده شغلی رشته کوچینگ چگونه خواهد بود؟
مقالات آموزشی

بازار کار در رشته کوچینگ چگونه است؟

به طور معمول، افراد پیش از ورود به هر رشته‌ای، با توجه به اهدافی که از یادگیری و شروع آن رشته دارند، با تحلیل گذشته و شرایط کنونی، به بررسی آینده و بازار کار آن رشته می پردازند. رشته کوچینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به رشد چشمگیر آن به عنوان یک فرصت جذاب برای توسعه شخصی و حرفه‌ای، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

در این مقاله سعی شده برای راهنمایی و کمک به دانش پذیران این حوزه و همچنین افرادی که تازه قصد ورود به این حرفه را دارند، به بررسی آینده رشته کوچینگ بپردازیم و چگونگی تاثیر آن بر تغییراتِ جهان کنونی را مورد بررسی قرار دهیم.
 
 

منظور از بازار كار چيست؟

در ابتدا نیاز است منظور از بازار كار و آینده کاری یک رشته را بدانید. منظور از بازار كار بستري است كه در آن عرضه و تقاضا براي مشاغل مختلف باهم تلاقی پيدا مي كنند. درواقع بازار جايي است كه مي توان هر دوسوي يك معامله را در آنجا يافت؛ خريدار كه براي دريافت و رفع نياز خود به آنجا مي آيد و فروشنده كه براي عرضه كالا و خدمات خود به دنبال جلب نظرخريدار است. شايد اين جمله را زياد شنيده باشيد كه “تا تقاضايي نباشد، عرضه اي نخواهد بود و هرجا نيازي باشد ميتوان بازاری را بر پا كرد.”

آينده كاري نیز در واقع نمايانگر وضعيت بازاريست كه ممكن است تحت شرايط مختلف و به مرور زمان دست خوش تغيير گردد. اين تغييرات كه ممكن است قابل پيش بيني ويا غير قابل پيش بيني باشند را ميتوان با برنامه ريزي تا حدودي تحت كنترل درآورد و روند آن را كند تر ويا تندتر نمود تا مطابق با خواسته ما پيش روند.

از اين رو آنچه مي تواند موجوديت و حضور يك شغل را درآينده تضمين نمايد، ميزان تقاضا يا بازاركار در وضعيت حال حاضر آن و همچنين ميزان فعاليت و توسعه آن در آينده و با گذشت زمان مي باشد كه از موضوعات مهم برنامه ريزي فردي و حرفه اي زندگي هر شخصي بحساب مي آيد.

منظور از بازار كار چيست؟

بازار كار و آينده شغلی در رشته كوچينگ

به نظر مي رسد در پاسخ به اين سوال كه هم اكنون وضعيت بازار كارِ كوچينگ چگونه است و در آينده نيز چگونه خواهد بود، مي توان از خود كوچينگ بهره گرفت. بدين شكل كه وضعيت حال حاضرِ اين شغل را مطابق با بازاركار، و وضعيت مطلوب را مطابق با آينده پيش روي اين رشته مورد بررسي قرار دهيم. بنابراين دو سوال زير مطرح مي شوند:

وضعیت حال حاضر در اين حوزه چگونه است؟

بدیهی است که اگر به سراغ شبکه های اجتماعی و یا پایگاه های اطلاع رسانی جهانی مانند گوگل برويد، متوجه خواهيد شد كه کوچینگ همان طور که اکثر بزرگان این حوزه پیش بینی کرده بودند، در جهان به چه جایگاهی رسیده است.

طبق اخبار اعلام شده از فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)، حداقل یک‌ سوم از شرکت‌های موفق که در فهرست فورچون ۵۰۰ (Fortune 500) قرار گرفته اند، از خدمات کوچینگ برای توسعه مهارت‌ها و پیشبرد مسائل مدیریتی مدیران و رهبران سازمانی خود بهره‌مند می‌شوند.

جدا از اعتنا به آمارهای رسمی، از تعداد کتاب های چاپ شده و در دست چاپ، مقالات و محتواهایی که هرروز به تعداد  آن ها افزوده میگردد و حتی آمار و ارقامی که از سرچ کلمه “کوچ” یا “کوچینگ” بدست می آید، از تعدد کمپین ها، پست ها، استوری های مرتبط ويا حجم تقاضا براي گذراندن دوره هاي آموزشی كوچينگ و… میتوان به وضعیت حال حاضر این رشته پی برد.

وضعیت آینده شغلي كوچينگ چگونه خواهد بود؟

در پاسخ به اين سوال بايد گفت که آینده هر چیزی دو وجه میتواند داشته باشد:

 1. وجه قابل پیش بینی؛
 2. وجه غیر قابل پیش بینی؛

از این جهت میتوان گفت وجه غیر قابل پیش بینی در آينده كوچينگ در واقع تحت تاثیر خواسته های مخاطبین، میزان استقبال و مشارکت عمومی، ميزان تقاضا، تاثیرات تکنولوژی و یا تاثیر سایر رشته ها بر کوچینگ قرار خواهد گرفت. همانطور هم که مشاهده می شود، در جهان و مخصوصا در ایران کوچینگ، هر روز بیشتر از گذشته در بین مردم شناخته شده و ضرورت آن مطرح می شود.

بديهي است در سير تكامل و توسعه اين رشته شما یه عنوان یک کوچ، هرچه به تبليغ و ارائه خدمات بيشتري به مخاطبين بپردازید، اهميت و ضرورت آن در زندگي افراد بيشتر احساس شده و این موضوع خود به تنهایی زمينه ساز ايجاد فرصت هاي جديد در مسير توسعه اين رشته در آينده خواهد بود.

وضعیت آینده شغلی كوچينگ در ایران چگونه خواهد بود؟

چگونه مي توانيم از فرصت هاي شغلي ايجاد شده توسط رشته كوچينگ استفاده نماييم؟

بنظر می رسد سوال مهمتر نسبت به دو سوال قبل این باشد که من چگونه می توانم از بازار موجود استفاده كنم؟ و چگونه ميتوانم آينده اي جذاب براي حضور در اين حرفه متصور شوم؟

 در مرحله اول مشخص کردن خواسته و تعیین هدف از حضور در مسیر کوچینگ مهم است. اينكه قرار باشد به عنوان يك تفريح و سرگرمي وارد اين حوزه شويد و يا به عنوان شغل به آن نگاه مي كنيد. حتي اينكه كوچينگ شغل اول شما باشد و يا دوم، در روند آينده نگري و تصميمات مرتبط با آن تاثير گذار خواهد بود.

بعد از مشخص كردن هدف و مقصد بايد وضعيت حال حاضرتان را مشخص نماييد و اينكه چه امكاناتي اعم از وقت، انرژي و هزينه را مي توانيد براي مسير پيش روي تان صرف كنيد؟ از اين رو مي توانيد در هريك از دوره هاي طراحي شده ثبت نام كنيد، و مهارت ها و صلاحيت های لازم براي ورود به بازار كار را كسب نماييد.

حال نوبت به برنامه ريزي و طراحي اقدام براي شروع حركت تان است تا در ادامه نيز با پذیرفتن مسئولیت خود برای تحقق آن متعهد گرديد.

بياييد طور ديگری به اين موضوع نگاه كنيم؛ اينكه نقش و مسئوليت شما در آيندهتان چقدر موثر خواهد بود، اينكه  به عنوان دانش پذير كوچينگ و يا حتی كوچ، چقدر درحال حاضر و يا آينده مي توانيد موفق باشيد، به نگرش و عملكرد امروزتان وابسته است. کِشتیِ کوچینگ از آنچه تصور می کنید بزرگ تر است؛ پس می توانید با آن هم مسیر شوید.

این خود شما هستید که جدیت آینده کاری خود را مشخص می کنید. دانستن اينكه آينده به چه سمتي پيش خواهد رفت وقتي كمك كننده خواهد بود كه بتوانيد در شكل گيري و بهره برداري از فرصت ها موفق عمل نماييد. بنابراين لازم است تا ضمن داشتن چشم اندازي جذاب از آينده شغلي تان، با اطلاعات و آگاهي بيشتر در اين مسير قدم هاي موثر تري برداريد.  اگر بتوانيد از  فرصت هاي بازار امروز اين رشته به خوبی استفاده كنيد، بديهي است فردا  نيز خود فرصت ساز خواهید بود تا آینده ای را بسازيد كه از قبل پيش بيني كرده بوديد.
یادتان  نرود كه آینده را خود ما انسان ها می سازیم و اگر هریک از ما کوتاهی کند دیگران آینده او را به شيوه خود خواهند ساخت.

گزيده ای از فرصت های شغلی در رشته كوچينگ چیست؟

اگر بخواهيم نگاه اجمالي به فعاليت ها و فرصت هاي شغلي حوزه كوچينگ بيندازيم، ميتوان به موارد زير اشاره نمود:

 • فرصت بكارگيری كوچينگ در توسعه فردی و در محيط هاي كوچك و خانوادگی
 • فرصت بكارگيري كوچينگ در محيط های حرفه ای و تعامل با همكاران در پيش برد اهداف تيمی و سازمانی
 • فرصت بكارگيری مهارت كوچينگ در مشاوره و همراهي با مديران در مجموعه ها
 • فرصت تحقيق و پژوهش در زمينه تاثيرات بكارگيري رويكرد كوچينگ در هريك از بخش هاي جامعه
 • فرصت بكارگيري خلاقيت در كنار كوچينگ در محيط هاي آموزشی و دفاتر مشاوره
 • فرصت برگزاري سمينارهای تخصصي و كمپين هاي آموزشي با رويكرد كوچينگ
 • فرصت توسعه كسب و كارهای مرتبط و ايجاد خلاقيت در ارائه خدمات مشاوره
 • فرصت آموزش و تدريس حوزه جديدی در مسير توسعه فردی و مربيگری
 • فرصت توليد محتواهای ديجيتال و غير ديجيتال و انتشار از طريق شبكه های اجتماعی
 • و…

معرفی فرصت های شغلی در رشته كوچينگ

جمع بندی

کوچینگ، به عنوان یک راهکار کارآمد در توسعه فردی و حرفه‌ای، جایگاه خود را به عنوان یک صنعت مهم و جذاب در جهان برقرار کرده است. این حوزه، با پیشرفت‌های فناوری و تغییرات ساختاری در بازار کار، به سرعت به یکی از نیازمندی‌های روزافزون افراد و سازمان‌ها تبدیل شده است. از این رو چیزی جز رشد و ترقی در انتظار این رشته نخواهد بود. اما هر فرد به عنوان فعال در این حوزه باید اين سوال كليدي را از خود بپرسد كه آيا در مسير شناساندن كوچينگ به ديگران و توسعه خدمات آن اقدامي نموده ايم؟ آگاهي حاصل از پاسخ به اين سوال ما را به سمت طراحي اقدام در جهت بهره برداري از كوچينگ به سوی تحقق چشم انداز مورد نظرمان پيش خواهد برد. امیداست با پذیرش مسئولیت و نقش خود در هر زمینه ای، از جمله رشته نوظهور كوچينگ، آینده ساز زندگی خود باشیم.

به این نوشته امتیاز دهید😉

نظرات (1)

 1. ناشناس

  کمتر آموزشگاهی پیدا میشه که این امکان رو به دانش پذیرهاش بده که درصورت پایان دوره های آموزشی و تایید صلاحیت، خودش زمینه فعالیت مارو فراهم کنه.
  ممنونم ازتون

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
 • نویسنده
 • قسمت
 • زبان
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه